Túlszaporodás
Nagyon édesek ezek a kicsigák, igaz? Ki ne akarna magának minél többet? A válasz: egy felelősségteljes gazdi.
Rengetegen nem gondolnak bele, hogy milyen következményekkel járhat a szaporítás, de higgyétek el, hatalmas következményei lehetnek.
E téma láttán tűnhetek túlbuzgónak, de a poszt végére mindenki megérti, miért kell felelősségtudat egy ilyen jelentéktelennek tűnő állat tartásához is.
Kezdjük a legelején.
Íme, ez itt egy alom. Ez egyetlen egy csigától származik. Fajtól függ a tojások száma, általánosságban (nem minden fajra vonatkoztatva) az archachatinák kevesebb tojást raknak (1-20), míg a lissachatinák olykor 450 tojást is! Ebből a 450 tojásból bizony ki fog kelni 450 kiscsiga. Ami első hallásra nagyon jó dolognak tűnhet, de nem az. Ez a 450 kiscsiga növekedni fog. Ha a leggyakoribb fajokat vesszük alapul, ez a 450 kiscsiga el fogja érni idővel a 10-12 centis házhosszt.
Ennyi csigát gyakorlatilag lehetetlen elajándékozni, eladni meg végképp. Plusz, gondoljunk csak bele, több száz csiga mekkora odafigyelést, helyet és pénzt igényel. Néhány érv a szaporítás ellen és mellett:
Ellene:
-a kiscsigák nagyon hasonló géneket fognak hordozni, és ezeket fogják örökíteni is. Lesz olyan is, aki több kiscsigát is szeretne- hogy később szaporíthassa őket. Így ki is alakul egy rendkívül belterjes állomány, főleg, ha a szülők is testvérek voltak. A csigák hajlamosabbak lesznek a betegeskedésre, alacsonyabb lesz a kelési arany, azonban magasabb az elhullási arány. Az ilyen csigák több, mint fele nem éri meg a kifejlett kort, nem nő megfelelő méretűre, nem építi megfelelően a házát, a legnagyobb igyekezet ellenére sem.
-sokan nem is tudják, milyen fajt tartanak. Ez nem feltétlenül az ő hibájuk, hiszen a kisállat kereskedésben sem mindig tűntetik fel a pontos fajt, csak annyit láthatunk, hogy "afrikai óriáscsiga". Nem is lenne ezzel baj, ha nem lenne minden fajnak eltérő az igénye, és ha nem lennének képesek hibridizálódni egymással. Azonban egy kis kutatással és utánanézéssel könnyedén megtudhatunk rengeteg dolgot a csigánkról, mint például a faja, és az igényei. Vannak fajok, amik 20 fokon is elvegetálnak, és olyanok is, akik 26 alatt már elpusztulnak.
És ha az emberek nem tudják, milyen fajt tartanak, könnyen szerezhetnek mellé egy más fajú egyedet. Ha 2 külön faj szaporodik, akkor hibrid kiscsigákról beszélünk.
-a hibridek kiszámíthatatlanok. nem tudhatjuk, milyen géneket öröklik, mekkorára nőnek, milyen színűek lesznek. Magas az elhullási arány, sokuk nem fejlődik megfelelően és nem éri el az ivarérett kort sem.
-Rendkívül ártalmas a szakmának. Gondoljuk csak végig. Van, aki rengeteg időt, pénzt, munkát fektet abba, hogy beszerezze a csigáit és szaporodjanak is nála, majd el tudja adni őket. Ő figyel arra, hogy ne szaporodjon két testvér, nem hagy meg tojást beteg/rosszul növő, korának nem megfelelő méretű csigától, és jó eséllyel nem is fog eladni selejt állatot. Aztán jönnek valakik, akik össze-vissza szaporítanak minden csigát, az összeset uborkán és salátán nevelne, és pénzt kérnek értük. Miközben tönkretesznek egy fajt, és sok ember belefektetett idejét, pénzét, türelmét és MUNKÁJÁT.
Gondoljuk el kutyákkal ugyanezt. Ha egy tenyészetbe valahogy bekerül egy keverék kutya, az egész állományt selejtezni kell. Ugyanez van csigáknál is.
Előnyök:
NINCS.
Hogyan előzzük meg?
A leghumánusabb módszer a tojások fagyasztása. A tojások olyanok, mint a tyúktojás: idő, míg kialakul benne az élet. Tehát mikor a csigánk lepakol egy almot, a tojásokban még nincs kiscsiga, nem fog semmi sem meghalni, ha fagyasztunk. Illetve a tojásokat fel lehet kínálni hüllőknek, esetleg csirkéknek, valamint vissza is lehet etetni a szülőkkel, kiváló kalcium- és fehérjeforrás(ilyenkor össze kell törni). És bizony, ha kikelnek a kiscsigák, akkor is be kell látnunk, hogy muszáj megtennünk, selejtezni kell az állományt. Itt is szintén a fagyasztás a leggyorsabb és leghumánusabb.
Gondolhatnánk, hogy megelőzhető a szaporodás, ha különválasztjuk a csigáinkat. Ámde, egyes fajok képesek az önmegtermékenyítésre/szűznemzésre, például a Lissachatina immaculata immaculata. Ami azt jelenti, hogy ő képes életképes utódot létrehozni úgy, hogy egyedül van.
Valamint a csigák képesek eltárolni a spermát hónapokig.
A talajt át kell túrni nagyjából hetente, ha már ivarérettek a csigáink, így megtalálhatjuk a tojásokat.
Onnan tudhatjuk, hogy ivarérett, hogy a feje/nyaka jobb oldalán megjelenik egy fehér dudor, a nemiszerve. A felső képen láthatjuk is. A csigák ezen keresztül termékenyítik meg egymást, illetve ezen keresztül rakják le a tojást is.
Lissachatina immaculata var. panthera csigák párzás közben. Ha ilyet látunk, néhány hét múlva várhatjuk a tojásokat. Ivarérést követően ez folyamatos lesz, mindig figyeljük a dobozt!
A legrosszabb, amit tehetünk, ha elengedjük őket. Soha, semmilyen körülmények között ne engedjünk el csigát, sehol!
Igaz, hogy nem a mi klímánkhoz vannak szokva, ámde! Vannak helyek az országunkban is, ahol képesek átvészelni a telet. Ez pedig hatalmas probléma. Mind a gazdaságnak, mint az állatvilágnak. Szaporaságuk miatt könnyedén kiszoríthatják az őshonos fajokat is.
Szóval végezetül, csak annyi kiscsigát keltessünk, amennyinek biztosan tudunk jó gazdit találni. Ez gyakori fajoknál 1-10 csigát jelent, ritkábbaknál 1-20.
Kerüljük el ezt:
Minden csigás nevében köszönöm, ha elolvastad és betartod a tanácsaim! :)