Tartás-INFOK
Hogyan is kezdjünk hozzá?
Először is el kell döntenünk, milyen fajt szeretnénk tartani, ugyanis rengeteg fajt illetve alfajt különböztetünk meg, mind-mind eltérő igényekkel.
Mindenekelőtt szükségünk lesz egy terráriumra vagy egy műanyag tárolódobozra. Én az utóbbit ajánlanám, mivel könnyebb áthelyezni(költözés esetén jól jöhet), valamint tapasztalataim alapján takarítani is. Csiga méretét figyelembe véve válasszuk ki a megfelelő méretű tárolót: amíg pici a csigánk, elég egy ételes- vagy fagyisdoboz is. Miután kiválasztottuk a dobozt, szükségünk lesz talajra. Ez lehet kókuszrost vagy virágföld, fontos, hogy vegyszermentes legyen. Annyi talaj szükséges, amiben csigánk kényelmesen el tudják ásni magukat. Ha ez is megvan, már csak apróságok kellenek. Hogy otthonosabbá tegyük a dobozkánkat helyezzünk be mohát illetve száraz falevelet - csigáink szívesen fogyasztják őket, továbbá be is ássák magukat alá. Követ nem ajánlott betenni nekik- ha a csiga a doboz tetejéről leesne, könnyen összetörheti magát, ami az állat elhullásához vezethet.
Szükségeltetik még egy spricli is, ezt virágboltban pár száz forintért beszerezhetjük, ezzel tudjuk szabályozni a párát a terráriumban. Tetszés szerint ültethetünk be növényeket is, de ezeket csigáink vagy megrágcsálják vagy kitúrják, így csak olyanokat válasszunk, amiket nem sajnálunk. Tehetünk be virágalátétet etetőtál gyanánt: így nem a földre kell adnunk a kaját és kevésbé fog szennyeződni a talaj. A kalciumpótlás miatt elengedhetetlen a szépia vagy futor, ez állandóan legyen a csigáink előtt! Ha mindezekkel megvagyunk már csak a lakók kellenek :)
Ideális kezdő fajok
Sokan szeretnének hatalmasra növő csigát: de ne ez legyen az elsődleges szempont!
Lissachatina albopicta
13-14 centiméterre növő faj, különlegessége, hogy apexe (a ház csúcsa) rózsaszín. Igen szapora faj, igénytelen, nem válogatós. Kezdő fajnak tökéletes. Könnyen összekeverhető a Liss. reticulata csigával, de jelentős méretbeli különbségek vannak. Létezik albínó változata is.
Lissachatina reticulata
Igen nagyra növő faj, 16-17 centiméter az átlag házhossza. Nagyon hasonlít az imént említett albopicta-ra, de ennek a fajnak nem rózsaszín az apexe, illetve sötétebb színű a feje, valamint jelentősen nagyobb. Az egyik legszelídebb faj,remekül tűri a simogatást, kézbevételt is. Ő sem válogatós és jól alkalmazkodik, nagyon gyorsan nő. Létezik albínó változata is.
Lissachatina fulica
Átlag mérete 12-13 centiméter. Talán az egyik legelterjedtebb faj az országban. Nagyon jól alkalmazkodik, szinte minden körülmények között képes vegetálni - emiatt a tulajdonsága miatt nagyon jó lehet első csigának is. Sajnos mivel rendkívül szapora belterjes az állomány nagy része, ezért sok kiscsiga nem éri meg a kifejlett kort. Létezik albínó változata is.
Lissachatina immaculata var. immaculata
Ez a faj már kisebbre nő, 11-12 centiméter átlagosan. Sajnos itthon a legbelterjesebb faj, mivel szűznemzéssel is szaporodik, így akkor is kell számítanunk életképes tojásokra, ha egyedül tartjuk a csigát, amik képesek néhány óra alatt kikelni.
Lissachatina immaculata var. panthera
Mint gondolhatjuk a nevéből, közeli rokonságban áll az imént említett immaculataval. Ez a csiga sem nő sokkal nagyobbra, 12-13 centiméter a végleges mérete. Rendkívül jó evők, szinte bármit elpusztítanak. Ehhez a fajhoz nehezebb hozzájutni, de kihagyhatatlan szereplője a felsorolásnak. Ez sem igényel különösebb figyelmet, a háza csíkozása nem olyan élénk, mint az előző csigáé, de igen látványos faj.
Lissachatina iredalei
Igaz, hogy ez a csiga nem kifejezetten kezdő faj, de érdemesnek tartom megemlíteni. Az eddig felsorolt csigáktól 1 dologban különbözik: tojások helyett élő kiscsigákat hoz világra. A tojások a testében fejlődnek és kelnek ki, tehát álelevenszülő. Sárga a háza és világos krémszínű a teste, a feje sötétebb. Fontos tudni róla, hogy ez nem albínó változat. Nem nő nagyra, 7-8 centiméter általában. Viszonylag lassan növekszik, hajlamos válogatni.