Etetés
Az afrikai óriáscsigák táplálása.
Mit esznek a csigák?
Az afrikai óriáscsigák (rengeteg különböző fajt értünk ezen gyűjtőfogalom alatt) étrendjének túlnyomó részét képzik növények, különféle zöldségek, gyümölcsök, illetve kerti gazok is. Azonban ezek az állatok nem folytatnak teljes mértékben vegán életmódot, egészséges fejlődésükhöz elengedhetetlen az állati eredetű fehérjék fogyasztása is. Etetésnél mindig törekedjünk a változatosságra, 10-15 féle eleség közül még télen is válogathatunk.
Milyen zöldségeket ehetnek?
A táplálék beszerzésénél fontos szempont kell hogy legyen a vegyszermentesség, sajnos rengeteg növényt permeteznek kifejezetten csigaölő szerekkel is. Kitűnő táplálék nekik jóformán az összes emberi fogyasztásra alkalmas tökféle, kiváltképp a cukkini, főző- és sütőtök, az édesburgonya és a gomba. Utóbbi magas fehérjetartalma miatt is ajánlott, nálam a kedvencük a csiperke, de nem vetik meg a laskagombát sem. Kedveskedhetünk házikedvenceinknek továbbá (a teljesség igénye nélkül) sárgarépával, karalábéval (levelével is), retekkel (úgyszintén a levelével is), paprikával, brokkolival, padlizsánnal, karfiollal, káposztalevéllel, zsenge zöldborsóval is. Alkalomadtán kaphatnak édes paradicsomot is, savassága miatt tényleg csak mértékkel adjuk.
Az uborka és a saláta
Az előző bekezdésben szándékosan nem esett szó a fenti két zöldségről, a veszélyességük miatt. Sajnos rengeteg helyen látni, hogy uborkával, vagy salátával etetik a csigákat, főleg az állatkereskedésekben találkozhatunk vele, valamint kezdő csigatartóknál. Sem az uborka, sem a saláta nem ördögtől való dolog, önmagában nem okozna gondot, amennyiben biztosan vegyszermentes helyről szereznénk be őket. Ez sokszor lehetetlen küldetésnek bizonyul, főleg télen, a multikban kaphatóak biztosan nem vegyszermentesek ( a bio termékeket is permetezik, csak más szabályok vonatkoznak rájuk). Mindkét zöldségnek kevés a tápanyagtartalma, így ha csak ezt a 2 növényt etetnénk, hamar hiánybetegséget tapasztalnánk a csigáinkon. A salátát nagyon szeretik a csigák, ezért kifejezetten csigaölő vegyszerekkel permetezik őket a termesztés alatt, ha nem tennék, a honos csigák valószínűleg lelegelnék az egész ültetvényt. A növények felszívják ezeket a vegyszereket, amiket nem lehet róluk lemosni sem.Az uborkát is kezelik különféle vegyszerekkel, melyet szintén nem tudunk lemosni, emellett nagyon kedvelik a csigák, így hamar függőség alakulhat ki náluk, melynek következtében nem lesznek hajlandóak elfogadni mást ezen kívül. Természetesen ha tavasszal/nyáron termesztjük ezeket a zöldségeket és nem kezeljük vegyszerekkel, akkor nyugodtan megkínálhatjuk vele a csigáinkat, ha alkalmanként kapnak egy-egy karikát/levelet, nem lesz bajuk, csak nem tartalmaznak szinte semennyi hasznosítható tápanyagot. Összegezve tehát, amennyiben meggyőződtünk róla, hogy vegyszermentes növényekről van szó, felvehetjük őket a menübe, egyéb esetben viszont inkább válasszunk más opciót, csigáink egészségének megőrzése érdekében.
Milyen gyümölcsöket ehetnek?
A gyümölcsökről sokszor megoszlanak a vélemények, hogy mennyire ajánlatos ezzel etetni, én szoktam nekik adni (főleg szezonban), és szerencsére kitűnő egészségnek örvendenek. A kulcs itt is a változatosság. Amelyek biztonsággal etethetők: alma (főleg az édes, kásás alma a kedvencük), banán (héjat ne adjunk, tele van vegyszerekkel), körte, sárgabarack, őszibarack, nektarin, mézdinnye, sárgadinnye, görögdinnye (utóbbit kifejezetten szeretik), mangó, papaya, szilva, füge, szőlő, málna, eper, áfonya, gránátalma. A narancs és a mandarin erősen savas, citrusfélék etetését inkább kerüljük. Én adtam nekik nagyon régen, nem lett bajuk, de már évek óta nem etetek ezzel.
Milyen kerti gazokat ehetnek?
Sokan meglepődnek azon, hogy a csigáink ehetnek különféle kertből szedett gazokat is. Van, aki soha nem ad nekik, én egész évben gyűjtöm nekik, tele vannak vitaminokkal és a csiguszok is nagyon szeretik. Ne féljetek belevágni a gyűjtésbe, sok növény nagyon könnyen felismerhető és összetéveszthetetlen, illetve ha "rosszat" szedtek, a csigák nem fognak hozzányúlni. Fontos kiemelni, hogy ránk nem ugyanazon növények mérgezőek, mint a puhatestű barátainkra, ezért fordulhat elő, hogy ők előszeretettel fogyasztanak például gyöngyvirágot vagy mérgesgombát is, és semmi bajuk nem lesz. A biztonságos növények listája: tyúkhúr, pitypang, csorbóka, lóhere, lucerna, nagy útifű, lándzsás útifű, csalán (leszedés után pár perccel már nem csíp, a csigák imádják), árvacsalán (ez sosem csíp), libatop, disznóparéj, menta, citromfű, zsálya, törökrózsa, hibiszkusz, réti galaj, pásztortáska. Tavasszal rengeteg lehetőséget nyújt a természet a virágzással, ilyenkor gyűjthetünk számos virágot: a legtöbb gyümölcsfa virágát, például cseresznye/meggyfa, barack, szilva, alma, körte, bodza, akác, orgona. Általánosságban elmondható, hogy azok a csigák, akik jobban kedvelik a gyümölcsöket, azok fogják jobban fogyasztani a fák/cserjék virágait is. Ugyanakkor gyűjthetünk nekik leveleket is, szintén a legtöbb gyümölcsfa levele etethető, nálam főleg a faeper/faszeder (ki hogy ismeri) friss levele a kedvenc.
Állati fehérje?!
Csigáink megfelelő fejlődésének érdekében elengedhetetlen az állati fehérjék etetése, a természetben is előszeretettel fogyasztanak más elhullott állatok teteméből. Én nem preferálom a mesterséges eleségeket, így én nem etetek például ezzel a színes, kukac alakú teknős/aranyhaltáppal sem, hiszen azok még a célállatnak sem megfelelőek. Én elsősorban szárított eleségeket szoktam kínálni nekik, többek között gammarust, daphniát, garnélarákot, szárított szúnyoglárvát, de szárított lisztkukacot is lehet nekik adni. Egyre elterjedtebbek a különféle csiga-mixek, amennyiben megbízható forrásból tudunk vásárolni, nyugodtan tegyük, imádni fogják a csigáink és nagyon jót is tesz a fejlődésüknek. Adhatunk nyers csirkemellet is, valamint prémium minőségű, gabona- és adalékanyagmentes kutya- és macskatápot is, de talán a szárított eleségek egyszerűbbek és költséghatékonyabbak is. Fajtól függően heti 2-3 alkalommal kell nekik adni, én ebből is egyszerre többfélét kínálok fel, hogy tudjanak válogatni, de mind elszokott fogyni. Ezek a szárított, vagy por állagú eleségek sok vizet vesznek fel, ezért én mindent vizesen adok, hogy ne a csiga testéből vonja ki a vizet, ezzel esetleg az állat elhullását okozva.
Mi az, amivel soha ne etessünk?
Vannak olyan ételek, amelyekkel soha ne etessünk, mert a csigánknak árthat: Alkoholos sör: biztosan nagyon vicces látvány egy részeg csiga, azonban soha ne kínáljunk alkohollal semmilyen állatot, káros nekik, sok vizet elvon a szervezettől. Avokádó, citrom, tejtermékek, sós ételek, csokoládé, tofu (sajnos vannak elterjedt etetési útmutatók, ahol ezen ételek egy része a biztonságos listára került). Ananászt soha ne adjunk, fehérjebontó enzimet tartalmaz, élve elkezdi szétmarni a csigát tulajdonképpen. Végül, de nem utolsó sorban az elengedhetetlen kellék: a kalcium. Mind közül a legeslegfontosabb a csigánk számára a kalcium. A házukat ebből építik föl, folyamatosan kell, hogy előttük legyen korlátlan mennyiségben. A legegyszerűbb kalciumforrás, egyben a legdrágább is a szépiacsont. A puha részével felfelé kell betenni a terráriumba, a csigáink pedig majd kiszolgálják magukat amikor szükségesnek érzik.Sokkal költséghatékonyabb megoldás a futor, vagyis takarmánymész, ezt 5 kilogrammos zsákokban lehet kapni gazdaboltokban. Por formája miatt egyszerű dolgunk van vele: az ételükre kell szórni, vagy készíthetünk nekik úgynevezett "futorsütit" is, azonban ha ezt nem fogyasztják el időben, hamar elkezd szétmállani a pára hatására. Remélem tudtam segíteni valakinek ezzel a dokumentummal, ez természetesen nem Szentírás, de igyekeztem legjobb tudásomhoz mérten megírni, bőven lenne még mivel kiegészíteni, de dióhéjban ennyi fért bele.
Végezetül pedig készítettem egy kis összefoglalót, ami bár nem foglal magába mindent, de a lényeget igen, és nem tartalmaz elavult/hamis információkat. Nyugodtan mentsétek le, használjátok, osszátok meg másokkal is. :)